0 850 840 87 87

İZMİR PSİKOLOG

       Erken çocukluk yaşantılarımız, zaman içinde maruz kaldığımız zorlayıcı yaşam olayları, travmalar gibi pek çok farklı durum ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verebileceği gibi olumsuz duygu durumları yaşamanıza da yol açabilmektedir. Mutsuzluk, umutsuzluk, çaresizlik hissi, değersizlik hissi, yetersizlik hissi, yorgun ve bıkmış hissettiğiniz zamanların çoğalması yaşam kalitenizin düşmesine sebep olabilir ve bu durum da günlük yaşamınızı olumsuz etkiler.

       Kişiler duygusal olarak zorlandıkları durumlarda ilk başta baş edebileceklerini düşünebilir veya terapiye gitmekten çekinebilir. Toplumda terapiye karşı var olan önyargı yıkılmaya başlamış olsa da zaman zaman kişileri terapiye gitmekten alıkoyabilmektedir. Kişiler etiketlenmek, toplum tarafından baskı altına alınmak veya terapiye gittiğinde karşılaşacakları konusunda emin olamamak gibi sebeplerle psikoloğa gitmekten çekiniyor olabilir. Etiketlenme, toplum tarafından baskı altına alınma veya terapiye gittiğinde karşılaşacakları konusunda emin olamama haricinde problemle yüzleşmenin kişilere zor gelmesi de terapiye gitmemeye sebep olabilmektedir. Fakat psikolog sizi yargılamaz, öğüt vermez, tavsiyede bulunmaz, paylaştığınız bilgileri üçüncü şahıslara aktarmaz ve danışan-psikolog ilişkisinin sınırlarını ihlal etmez.

       Yaşadığınız problemleri çözmek için çaba sarf etseniz de başarılı olamadığınızı hissedebilirisiniz. Bu durumu paylaşabileceğiniz ve size çözüm konusunda yol gösterebilecek birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada en sık yapılan arama İzmir psikolog tavsiye, İzmir psikolog, İzmir psikolog yorumları gibi başlıklardır. Hayatlarında bir problem yaşayan ve yardım almak isteyen kişiler İzmir’de tavsiye edilen psikologlar ve İzmir en iyi psikolog uzmanı bulmak isteyebilir. Bu yazıda İzmir’de psikolog arayan kişiler için bir rehber oluşturduk.

İzmir Psikolog Aramalarında Optimum Psikoloji Tercih Ediliyor

       Optimum psikoloji İzmir’de psikolog hizmeti veren kurumlardandır. İzmir psikolog öneri konusunda da en çok önerilen kurumlardandır. Optimum psikoloji bünyesinde uzmanlar EMDR terapisi, cinsel terapi, aile terapisi, oyun terapisi gibi pek çok farklı alanda hizmet sunmaktadır.

       Problem durumu, yaş gibi faktörler ihtiyaç duyulan yöntemin de farklılaşmasına sebep olur. Bu noktada hem kendinizi tanımak hem probleminize doğru çözümü bulmak için dikkat etmeniz gereken belirli noktalar vardır. Bu noktaları bilerek tercih edeceğiniz uzmanla beraber verimli ve etkili bir terapi süreci geçirebilirsiniz.

EMDR ve Oyun Terapisi dahil olmak üzere yüz yüze seanslarda uygulanan tüm teknikler online seanslarda da uygulanabilmektedir. Merkezimizden yüz yüze danışmanlık alabileceğiniz gibi Online Danışmanlık da alabilirsiniz.

PSİKOLOG - PSİKOLOJİK DANIŞMAN KADROMUZ

Fatih UĞUR
Klinik Psikolog – EMDR Dnş. 

Detaylı Özgeçmişi ve Danışan Yorumları için; 
optimumpsikoloji.com.tr/klinik-psikolog-fatih-ugur/
sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Psikolog Tavsiyeleri

            Terapi yetkinlik ve tecrübe isteyen hassas bir konudur. Danışanın istekli ve motive olmuş şekilde terapiye gelmesi, kendini açması ve şeffaf olması önemlidir. Fakat terapi yapma yetkinliği bulunmayan biri ile çalıştığınızda bu faktörler devre dışı kalacaktır. Bu sebeple kimlerin yetkinliği olduğunu bilmek önemlidir. Ülkemizde psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar ve aile danışmanları terapi/ psikolojik danışma yapma yetkisine sahiplerdir. Bu uzmanlar unvanlarını almak için lisans ve yüksek lisans düzeyinde belirli eğitimleri tamamlamalıdır.

Psikiyatristler tıp fakültesinin ardından psikiyatri alanında uzmanlaşarak bu ünvanı alırlar. Temelde hekimlerdir ve ilaç yazma, terapi yazma yetkileri vardır. Ruh sağlığı uzmanları arasında ilaç yazma yetkisi olan tek uzmanlık grubudur. Psikolog olmak için fen edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünü tamamlamak gerekir. Mezun olduktan sonra farklı alanlarda yüksek lisans eğitimlerine devam edebilirler. Psikologlar belirli yöntemlerde eğitimler alarak terapi yapabilirler. Psikolojik danışmanlarsa rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü bitirirler ve sonrasında farklı alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilirler. Psikolojik danışma yaparlar.

İzmir’de Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

       Ruh sağlığı oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple kişiler psikolog ararken seçecekleri uzmanlar konusunda dikkatli olmalıdır. Ruh sağlığı hizmetlerini yalnıza ruh sağlığı uzmanları psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatrsitler verebilir. Bu meslek grubu haricinde kalan uzmanlar terapi veya psikolojik danışma yetkisine sahip değildir. Bu sebeple psikolog seçerken eğitimlerine ve unvanına dikkat etmek gerekmektedir. Bununla beraber her ruh sağlığı uzmanının sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Yazımızın bu kısmında bahsedeceğimiz özellikler tüm ruh sağlığı uzmanlarında bulunması gereken hem danışanın hem de danışanın haklarını ve kendisini koruyan özelliklerdir.

       Danışan ve danışman arasındaki ilişki terapi ile sınırlı olmalıdır. Psikolog sizinle terapi haricinde dışarıda görüşmemelidir. Ayrıca psikolog ve danışan arasında flört, arkadaşlık, romantik ilişki gibi terapi dışı ilişkiler terapi süreci bitmiş dahi olsa söz konusu olmamalıdır. Akrabalarınız sizinle terapi veya psikolojik danışma yapmamalıdır. Danışan ve psikolog arasındaki ilişki özeldir ve bu sınırların net bir şekilde çizilmesi gerekir.

       Terapide konuşulanlar, paylaşılanlar ve yapılanlar terapi odasında kalmalıdır. Danışanın izni olmaksızın ses ve görüntü kaydı alınmamalı ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Psikolog terapi odasında paylaşılanları danışanın onayı olsa dahi üçüncü kişilerle paylaşmamalıdır. Psikolog zaman zaman süpervizyona ihtiyaç duyabilir, bu durumda danışandan onay alarak terapi sürecinin gerekli kısımları süpervizör ile mesleki çerçevede paylaşılır. Danışanın kimlik bilgileri daima gizli tutulmalıdır. Gizliliğin süpervizyon haricinde ihlal edilebileceği tek durum danışanın veya bir başkasının hayatının tehlikede olduğu durumlardır. Bu iki durum haricinde terapide gizlilik esastır.

       Terapi koşulsuz kabul, yargısızlık çerçevesinde ilerlemelidir. Psikolog önyargılı olmamalı ve size tavsiye veya öğüt vermemelidir. Psikolog sizi cinsiyet, din, etnik köken, cinsel yönelim, yaş, dil, sosyo-ekonomik düzey, kültür gibi kişisel özellikleriniz sebebiyle yargılamamalıdır. Bu faktörlerden ötürü ayrımcılık veya ayrıcalık göstermemelidir.

       Etik ilkelerin yanı sıra seçtiğiniz uzmanın niteliği de oldukça önemlidir. Psikolog, psikolojik danışman ve psikyatrist olmak için gerekli olan lisans ve uzmanlık eğitimini tamamlamış olmak bu niteliklerin başında gelir. Ayrıca bu uzmanlık eğitimlerini yanı sıra belirli terapi ekolleri üzerine eğitimler almak ruh sağlığı uzmanının belirli yaş grupları ve terapi yöntemleri konusunda uzmanlaşmasını sağlayacaktır. Seçeceğiniz uzmanın aldığı eğitimleri incelemek ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı anlamınıza yardımcı olacaktır. Örneğin çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı bir yetişkin için problemine ve yaş grubuna uygun bir seçim olmayacaktır.

İzmir Psikolog Ücretleri

        Terapi almaya karar verdikten sonra en çok merak edilen konulardan biri de İzmir psikolog ücretleri olarak karşımıza çıkar. Kişiler bu süreci maddi olarak karşılayabilecek durumda olup olmadıklarını değerlendirmek için İzmir psikolog fiyatları konusunda araştırma yapar.

       Psikolog ücretleri ek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Seçeceğiniz uzmanın niteliği, eğitimleri, çalışma alanı, bulunduğu şehir ve konum gibi farklı etmenler ücretlerin çeşitli olmasına sebep olur. Fakat ücret konusundaki artış veya azalma uzmanın niteliklerini ve terapi sürecinin ne kadar verimli geçeceğini belirlemez. En iyi psikolog sizin ihtiyaçlarınıza en uygun, uyum sağlamakta zorluk çekmediğiniz ve kendinizi açarken rahat hissettiğiniz psikologdur.

Randevu İletişim

İZMİR
Optimum Psikoloji

?0(850) 840 87 87 

Hizmet Bölgelerimiz

İzmir ve İlçeleri: Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla

İzmir Psikolog – Psikolojik Danışman Desteği ve Uzmanlarımız hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.