0 850 840 87 87

S.S.S.

SIK SORULAN SORULAR

1)Psikolojik danışmanlık seans süreleri ne kadardır?

-Seans sürelerimiz 40 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

2)Sorunum kaç seansta çözülür?

-Her sorunun kendine özgü ve pek çok nedeni vardır. Dolayısıyla sorunlara olan yaklaşım ve çözüm yolları kişiye göre değişir. Psikolojik sorunlarla alakalı kesin ve net seans süreleri vermek imkansızdır. Kesin ve net olarak seans süresi veren kişi ve kurumlardan psikolojik destek almanızı önermeyiz.

3)Ne sıklıkla seansa gelebilirim?

-Seans aralıkları hizmet aldığınız uzmanın  ve sizin uygunluk durumunuza göre  ilk görüşme sonunda belirlenir. Uygunluk durumuna göre gün aşırı bile seans yapılabilir. Seanslar arası sürenin 10 günü geçmemesi önerilir.

4)EMDR terapisi nedir?

-Göz hareketleriyle  duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak bilinen bir psikolojik danışma tekniğidir. Başta travmalar olmak üzere pek çok psikolojik sorunun çözümünde kullanılan en işlevsel yöntemlerden birisidir.

5)İlaç tedavisi uyguluyor musunuz?

– Hayır. İlaç yazma yetkisi yalnızca doktorlara verilmiştir. Merkezimizde ise  psikolog ve psikolojik danışmanlar hizmet vermektedir. Dolayısıyla ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. İlaç tedavisinin gerekli görüldüğü durumlarda uzmanlarımız psikiyatri uzmanına yönlendirme yapmaktadır.

6)Psikolojik Danışma Hizmeti Alınacak Psikolog/Psikolojik danışmana karar verirken nelere dikkat edilmelidir?

-Psikolog/Psikolojik danışman seçerken seçeceğiniz uzmanın Psikoloji ya da Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans bölümlerinin birinden mezun olmasına dikkat edin. Bunun dışında almış olduğu terapi eğitimlerine ve bu eğitimlerinin geçerliliğine de dikkat etmekte fayda vardır.

7)Psikologla/Psikolojik danışmanla paylaştığım bilgilerin gizli kalacağına güvenebilir miyim?

-Psikologlar ve psikolojik danışmanlar yaptıkları tüm görüşmelerde mesleki etik kuralları çerçevesinde hareket ederler. Danışanlardan alınan tüm bilgiler gizlidir, korunur. Çiftlerle yapılan görüşmelerde partnerlerden birinin verdiği bilgiler onun izni olmaksızın diğer partnerle paylaşılmaz.

8) Sorunum tek seansta çözülür mü?

– İlk seans sorunu,  soruna sebep olan durumları tanımlamaya ve çözüm için danışmanlık sürecini planlamaya yönelik bir seanstır. Tek seansta sonuç alınması imkansızdır.