0 332 409 99 44

Konya Cinsel Terapi Günlüğü : Cinsel İsteksizlik

Konya Cinsel Terapi - Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik; Kişinin cinsel eylem yetisinin sağlam olmasına karşın cinsel etkinlik ile ilgili isteğinin olmamasıdır. Kadınlarda da erkeklerde de sıklıkla karşılaşılan cinsel sorunlardan birisidir. Konya Cinsel Terapi Günlüğü yazı dizimize, ‘Cinsel İsteksizlik‘ yazımız ile devam ediyoruz.

Cinsel isteksizliği aynı zamanda eşler arasında bozulmuş ilişkinin bir bulgusu olarak görmek gerekiyor. Cinsel sorunlar çiftin ortak sorunudur. Çiftlerin uyumsuzluğundan ve sağlıklı iletişim kuramamalarından kaynaklanır. Cinsel isteksizlik bir sonuçtur. İlişki ve uyum sorunları düzeldiğinde  istek ve arzu geri gelir.

Cinsel heyecan çok karmaşık bir duygulanımdır, gurur, utanç ve suçluluk gibidir. Bir kişinin bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu, bu heyecan, cinsel isteğe dönüşebilir.

 

Cinsel İsteksizliğin Görülme Sıklığı Sanılanın Çok Üstünde 

Cinsel isteksizlik, ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişen bir durum olarak algılanırken aslında genç yaşlarda da görüldüğü artık kanıtlanmıştır. Genel olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen psikolojik ya da fiziksel nedenlerle ortaya çıkan cinsel isteksizlik, toplumumuzda kadın ve erkeklerin yüzde 20’sinde görülmektedir.

Kadınlarda cinsel istek beyinde başlar. Bir erkeğin arzulanması kadında cinsel isteğe yol açabilir. Kadınlar, kendilerini dinleyen ve anlayan, sahiplenen , dokunarak ve bakarak sevgilerini ifade eden anlayışlı erkek isterler. Erkekler bu dönemde kadınların duygusal problemlerini anlamalı ve sekse zorlamamaları gerekir. Kadınlardaki cinsel isteksizlik sorunlarının çözümünde, ilişki ve iletişimdeki sorunların çözülmesi büyük önem taşımaktadır.

Cinsel isteksizlik erkeklerde de görülmektedir. Toplumda her 10 erkekten 4’ünde görülür. Fakat erkeklerde cinsel istek bozukluğu ile başvurular oldukça nadir olmaktadır. Bunun nedeni ise erkeklerin sertleşme kaybı yakınması ile başvurmalarıdır. Halbuki sertleşme kaybı cinsel ilgi ve istek azalmasına bağlı olarak gelişmektedir. Bir diğer nedeni “erkeklerin her zaman ve her koşulda cinselliğe hazır olduğu” cinsel miti görülmektedir. Bu mitte erkeğin yardım arama davranışını engellemektedir.

 

Vajinismus Sorunu, Erkeklerde Cinsel İsteksizliği Tetikleyebiliyor!

Erkekler kendilerinde ki cinsel isteksizlik sorunu bazen de fark edemezler. Genellikle eşleri ile ilgili geldikleri durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda çok sık karşılaştığımız vajinismus sorunu erkeklerde genellikle cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Çoğunlukla erkekler bu durumun farkında olmamaktadır. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi için ‘Konya Vajinismus Terapisi’ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Cinsel İsteksizlik DSM V Tanı Kriterleri

Aşağıdakilerden en az üçü ile kendini gösteren, cinsel istek yokluğu ya da belirgin olarak az olması durumu söz konusudur;
Cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da çok az ilgi gösterme
Cinsel içerikli düşüncelerin ya da düşlemlerin olmaması ya da çok az olması
Cinsel etkinliği başlatmama ya da çok az başlatma, eşinin başlatma girişimlerine karşılık vermeme
İçten ya da dıştan gelen hiçbir cinsel simgeye ( örneğin; yazılı, sözel ya da görsel ) karşı cinsel istek olmaması ya da çok az olması.

Bu belirtiler, yaklaşık 6 ay sürmelidir.

 

Cinsel İsteksizlik Türleri

Cinsel isteksizlik türleri nedene göre farklılıklar göstermektedir.

Birincil Cinsel İsteksizlik: Cinsel istek durumunun ergenlik döneminden itibaren olmaması.

İkincil Cinsel İsteksizlik: Önceden cinsel istek sorunu olmayan bir kişide sonradan ortaya çıkmış cinsel istek sorunu şeklinde olabilir

Bazen de cinsel istek azlığı kişilerde yoğun iş hayatı, stres gibi nedenlere bağlı olarak “dönemsel” olarak da görülebilmektedir.

 

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel istek bozukluğunu biyolojik nedenleri arasında böbrek üstü bezlerinin az ya da çok çalışması, cinsellik hormonlarının azlığı, epilepsi gibi bazı hastalıklar, bazı antidepresan ve bazı tedavilerde kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Muhtemel fizyolojik ve tıbbi müdahale gerektiren nedenler için, doktorunuzdan destek almanız büyük önem taşımaktadır. Bu konuda devlet hastanesi ve özel hastanelerin ilgili birimlerine başvurabilirsiniz.

Psikolojik nedenleri arasında ise kişilik sorunları, çocuk sahibi olmak istememek, psikiyatrik bazı rahatsızlıklar, yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler, eşe ilgi kaybı, evlilik çatışmaları yer almaktadır. İlişki sorunları ve psikolojik nedenlerle ilgili olarak ise bir psikolog – psikolojik danışman ve ya aile danışmanından destek alabilirsiniz.

Cinsel isteksizlik, erken boşalma, sertleşme sorunları, vajinismus gibi sorunlarla ilgili psikolojik destek arayışında olan kişiler sıklıkla ‘cinsel psikolog, cinsel terapi hastanesi’ gibi aramalar yapabilmektedir. Ancak cinsel psikolog diye bir meslek bulunmadığı gibi, cinsel terapi hastanesi gibi bir hastane de bulunmamaktadır. Bu nedenle cinsel sorunlarla ilgili psikolojik destek arayışınızla ilgili olarak bulunduğunuz ildeki, devlet-özel hastaneler ve özel psikolojik danışma merkezleri – aile danışma merkezlerini araştırmanızı öneririz.

 

Cinsel İsteksizlik Çözümsüz Bir Sorun Değil!

Cinsel isteksizlik sorununun çözümü nedenine göre değişiklik gösterir. İlaçlar kişide kısmen etkili olsa da özellikle psikolojik nedenlerin ortaya çıkarılıp aşılması açısından kişiye özgü Cinsel Terapi Danışmanlığı sorunun çözümünde en etkili yollardandır. Ancak sorunun nedeni fizyolojik nedenlere ya da bir hastalığa dayanıyor olabilir ve bu durumda psikolog – aile danışmanı tarafından alacağınız destek işe yaramayabilir. Fizyolojik nedenlere dayanan ve tıbbi müdahale ve tedavi gerektiren durumlarla ilgili olarak mutlaka bir hekimin tedavisine öncelikle başvurulmalıdır.

Cinsel terapi danışmanlığında amaç; ilişki sorunlarının çözülmesi, performans kaygısı ve başaramama korkusunun giderilmesi, cinsel eğitim verilmesi, zihindeki olumsuz yargıların farkına varılması ve değiştirilmesidir.

İlişkide mutluluğun sağlanması çok önemlidir. İlişkide ki temel etmenlerden biri olan cinsel hayatın sağlıklı olması gerekir. Bu yüzden cinsel sorunlar ihmal edilmemelidir. Bu konuda sorunlarınıza yönelik alanında uzman psikolog ya da aile danışmanından destek almanız büyük önem taşımaktadır.

 

Konya Psikolog – Optimum Aile Danışmanlık
Konya Psikolog, Klinik Psikolog, EMDR Dnş. , Psikolojik Danışman, Pedagog ve Diyetisyen Desteği

 

KADROMUZ

Fatih UĞUR - Klinik Psikolog Konya

Fatih UĞUR
Klinik Psikolog – EMDR Dnş. – Aile Danışmanı

Detaylı Özgeçmişi için; 
optimumailedanismanlik.com/
klinik-psikolog-fatih-ugur/

sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Danışan Yorumları için;
optimumailedanismanlik.com/
danisan-yorumlari/
#1538996032810-e85216b7-f487

sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Konya Psikolog Merve YILMAZ

Merve YILMAZ
Psikolog – Çocuk Psikoloğu – Pedagog

Detaylı Özgeçmişi için;
optimumailedanismanlik.com/
psikolog-merve-yilmaz/

sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Danışan Yorumları için;
optimumailedanismanlik.com/
danisan-yorumlari/
#1538996032868-3ff33183-fb50
sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Merve DEMİR
Aile Danışmanı – Cinsel Dnş.

Detaylı Özgeçmişi için;
optimumailedanismanlik.com/
aile-danismani-merve-demir/

sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Alanları Hakkında Detaylı Bilgi İçin;
optimumailedanismanlik.com/
danisan-yorumlari/
#1545299458140-2bab4e34-c333

sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elif Beyza KAYA
Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

Detaylı Özgeçmişi için;
optimumailedanismanlik.com/
diyetiyen-elif-beyza-kaya

sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Alanları Hakkında Detaylı Bilgi İçin;
optimumailedanismanlik.com/
konya-diyetisyen

sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7 Yorum

 • Let your bitcoins brings you +10% per 2 days.
  Get paid automatically and earn again!

  Try http://dc-btc.site
  one click registration and getting asset

  Powered by Mutual assistance Algorithm and Blockchain.
  Warranty!

  SamuelRam Mayıs 21, 2019
 • Hy there, a greatpresent
  Just click on the connection less to mitigate
  https://drive.google.com/file/d/1w2K24mxWZPmOf1lGEOCv7tQIKcQjP8oe/preview

  AurelioKix Mayıs 19, 2019
 • Dear Muslim,
  Among your monthly business bills is the unexciting – paper, printer ink, phone lines. But what if there could be something among these payments could improve how well Islamic classes were taught, or how secure your local Mosques are?

  The Messenger of Allah, peace and blessings be upon him…

  “Whoever builds a mosque for Allah, then Allah will build for him a house like it in Paradise”

  But this isn’t about simple donations. This is about making a real, tangible difference.

  Tangible differences like the secure door that was funded for Madina Masjid, in Rochdale – which is keeping the Mosque safe, following two break-ins over the two months previous.

  Making charity donations benefits your business. It shines a light on the positive ways in which your company supports the local community.

  Funding our projects with a monthly donation provides you with a SHARE of the reward whenever someone prays Salah, recites Quran and does Tasbeeh in the mosque.

  We share our thanks and the gratitude of our Mosque worshippers – in advance.

  Please feel free to contact us directly to talk about the ways in which your monthly support could change our local Mosques and communities for the better.
  ?
  Messenger of Allah (peace and blessings of Allah be upon him) said…
  “Allah said: ‘Spend, O son of Adam, and I shall spend on you.’”

  https://www.houseinparadise.org/

  Georgeson Mayıs 17, 2019
 • Hey Complimentary tidings ! nicesacrifice
  Are you in?

  https://drive.google.com/file/d/1a0VoHjO0MLktuLNG8gevYj4z41FFw6nu/preview

  Josephhab Mayıs 10, 2019
 • Accredited and Affordable ONLINE MBA Programs with American University of Business and Social Sciences

  We are now offering up to 30% scholarship and discount for our Professional MBA programs to this newsletter invitees OR 70% Scholarship for our Postgraduate Diploma (Original: US$1,850 – NOW – US$555 after Scholarship). If you are interested, please contact us for program leaflets.

  Accreditation and Recognition
  American University of Business and Social Sciences has gained Candidacy Accreditation by Accreditation Service for International Schools, Colleges and Universities (ASIC). ASIC is recognised by UKVI in UK, is a member of the CHEA International Quality Group (CIQG) in USA and is listed in their International Directory, is a member of the BQF (British Quality Foundation), are affiliates of ENQA (European Network for Quality Assurance) and are institutional members of EDEN (European Distance and E-Learning Network).

  Majors: Project Management, Management, Business Administration, Health, Safety and Environment, Logistics and Supply Chain Management, Human Resources Management, Sales and Marketing

  Professional MBA Tuition fee: From USD 3,650

  If you are interested, please contact us at admission@aubss.university for program leaflets and Scholarship details or visit our website at https://www.aubss.university/

  RichardIntot Mayıs 9, 2019
 • Hi! optimumailedanismanlik.com

  We present

  Sending your business proposition through the feedback form which can be found on the sites in the contact partition. Contact form are filled in by our application and the captcha is solved. The superiority of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This method improve the probability that your message will be open. Mailing is done in the same way as you received this message.
  Your commercial proposal will be open by millions of site administrators and those who have access to the sites!

  The cost of sending 1 million messages is $ 49 instead of $ 99. (you can select any country or country domain)
  All USA – (10 million messages sent) – $399 instead of $699
  All Europe (7 million messages sent)- $ 299 instead of $599
  All sites in the world (25 million messages sent) – $499 instead of $999

  Discounts are valid until May 10.
  Feedback and warranty!
  Delivery report!
  In the process of sending messages we don’t break the rules GDRP.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype – FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161
  http://bit.ly/2V4lz84

  All the best

  Francesrotredy Mayıs 6, 2019
 • 25 charging traumatic pistols shooting automatic fire! Modified Makarov pistols with a silencer! Combat Glock 17 original or with a silencer! And many other types of firearms without a license, without documents, without problems!
  Detailed video reviews of our products you can see on our website.
  http://gunrussia.pw/
  If the site is unavailable or blocked, email us at – Gunrussia@secmail.pro or Gunrussia@elude.in
  And we will send you the address of the backup site!

  HarlanREota Nisan 28, 2019

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yorumda gösterilmez.