0 850 840 87 87

Konya Vajinismus Terapisi – Cinsel İlişkiye Girememe ve Kasılma

Konya Vajinismus Terapisi - Cinsel İlişkiye Girememe ve Kasılma

Vajinismus, genellikle eşle ilk cinsel ilişki denendiğinde ortaya çıkan bir psikofizyolojik bozukluktur. Konya Vajinismus Terapisi alanında en etkili çözüm cinsel terapi danışmanlığıdır. Yaygın olarak ilk gece korkusu ve efsaneleri sonucunda ortaya çıkmaktadır ancak ilerleyen yıllarda da vajinismus ortaya çıkabilir, çocuk sahibi olduktan sonra bile vajinismus ortaya çıkabilir. Cünkü sorun vajinada değil, beyindedir. Cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkide kasılma anlamlarına gelen vajinismus, cinsel terapi danışmanlığı ile 3 Gün gibi kısa bir sürede kesin olarak çözülebilen bir cinsel sorundur. 

Vajinismusun başlıca özelliği, cinsel ilişki ve vajinal penetrasyon denendiğinde, başta vajinanın dış üçte birini çevreleyen perianal kaslarda olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olmasıdır. Vajinismuslu kadınlar, bacaklarını açılmalarını engelleyecek boyutta sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter. Genel olarak bu sorunu yaşayan bayanlar, vajinalarının çok dar olduğunu ya da orada bir delik olmadığını iddia ederler. Konya Vajinismus Terapisi – Cinsel İlişkiye Girememe ve Kasılma

Normalde ise vajina, esneyebilen, genişleyebilen uzayabilen esnek bir organdır. Bu sorunu yaşayan çiftler; cinsel ilişkiye giremiyoruz, eşimle birlikte olamıyoruz, ağrılı acılı cinsel ilişki yaşıyoruz, ilk gece korkusu devam ediyor, cinsel ilişkide birden korku geliyor ve çok kasılıyorum şeklinde şikayetlerle,  konya vajinismus terapisi ile ilgili araştırma yapmaya başlarlar. 

Konya Vajinismus terapisi konusunda genellikle, konya vajinismus tedavisi merkezleri, konya vajinismus terapisi, konya cinsel terapi, konyadaki en iyi cinsel terapist, en iyi vajinismus merkezi, konyadaki en iyi psikolog  gibi anahtar kelimelerle doğru cinsel terapiste ulaşmaya çalışırlar. Ancak bu aramalarla ulaşılan kişi gerçekten en iyi cinsel terapist midir? Ya da ulaşılan merkez en iyi cinsel terapi merkezi ya da vajinismus terapi merkezi midir? Ya da o kişi gerçekten cinsel terapist midir? Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, vajinismus terapisi konusunda yardım alacağını kişinin, gerçekten bir ruh sağlığı profesyoneli olup olmadığı ve cinsel terapi eğitimi almış olup olmadığıdır.

 

 

%100 Çözülebilen Bir Cinsel Sorun

Vajinismus, %100 tedavi edilebilen ve çözümü konusunda garanti verilebilen bir rahatsızlıktır.  Vajinismus terapisi konusunda kesin ve kalıcı çözüm Cinsel Terapi Danışmanlığı’ dır. Bunun dışında sadece penis vajina birleşmesini hedef alan kısa ve kestirme çözümler, kadında cinsel isteksizliğe yol açmaktadır. Vajinismus, 3 gün gibi kısa bir sürede kesin olarak çözülebilen geçici bir rahatsızlıktır ve en etkili çözüm cinsel terapi danışmanlığıdır.

 DSM V’ e göre tanı kriterleri

Genital pelvik ağrı/penetresyon bozukluğu:

  1. .En az yaklaşık 6 ay boyunca aşağıdaki belirtilerden bir ya da daha fazlasını sürekli/tekrarlayan şekilde yaşanması ile tanı koyulur.
  2. . Vajinal ilişki/penetrasyon sırsında belirgin bir zorluk
  3. . Vajinal ilişki/penetrasyon sırsında belirgin vulvavajinal ya da pelvik ağrı
  4. . Vajinal penetrasyonda vulvavajinal veya pelvik ağrı konusunda belirgin bir korku ya da anksiyete
  5. .Vajinal penerasyon teşebbüsü sırasında pelvik kasların belirgin bir şekilde kasılması/gerilmesi (APA, DSM 5, 2013)

 


Vajinismustan Erkek ve Kadın Nasıl Etkilenir?

Vajinismus, kadının kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmesine ve eşine karşı suçluluk duymasına yol açar. Erkekte ise, öfke ve kırgınlığa ve bazen bekaret konusunda şüpheye yol açmaktadır. Zaman zaman bu sorun, adli olaylara, boşanmalara ve fiziksel şiddet olaylarına neden olmaktadır. Bu nedenle zaten %100 garanti olarak çözülebilen bir sorun olduğu için bu sorunu yaşayan çiftlerin zaman kaybetmeden yardım almaları daha az yıpranmayla bu süreci atlatmalarını sağlayacaktır. Aksi halde, boş yere kırgınlık öfke ve gerginliklerle geçen cinsel yaşamın olmadığı yıllar ayrı bir üzüntü kaynağı olacaktır. ‘Madem bu kadar kolaydı, neden bu kadar bekledik?’ sorusu akıllara gelecektir.

 

Vajinismus, yapılan bir araştırmaya göre cinsel terapi kliniklerine başvuran kadınların getirmiş oldukları cinsel sorunların % 65 ini oluşturmaktadır. Ancak vajinismus ve cinsellikle ilgili diğer sorunlar ve konular toplumumuzda rahat konuşulabilen konular olmadığı için ve çok bastırıldığı için bu konuda yardım almayan ne sorun yaşadığını bile bilmeyen çok sayıda kişi olduğu kanaatindeyiz.

 


Vajinismusun Nedenleri – Konya Vajinismus Terapisi

Toplumumuzda, kız çocukları daha küçük yaşlardayken kendilerini kapatmaları geketiğini öğrenerek çok sevdiği aile büyüklerinin telkinleriyle yetişirler. Ancak bu telkinlerin devamında ileride evlendiği zaman rahat olabileceği kısmı genelde ifade edilmez. Bu nedenle, kendi mahremlerini büyük bir gizlilikle korumayı öğrenen kadınlar, bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata dair kapıları ilk gece araladığında ise büyük bir panik ve karmaşa yaşarlar. Bu açıdan bakıldığında en önemli nedeni, kadınlara da erkeklere de cinsel eğitimin verilmemesidir.

Cinsellikle ilgili eğitim genel olarak, düğün sürecinde sağdıçlar ve gelin ve damadın evli arkadaşları tarafından verilmektedir. Ancak sağdıç olan kişiler veya diğer bilgi veren arkadaşlar, eğer kendileri de vajinismus yaşamışlarsa ve cinsellikle ilgili hatalı bilgileri ve hurafeleri fazla ise gelin ve damadın zihnini yanlış bilgilerle doldururlar ve bu da vajinismus yaşamalarına yol açar. ‘ ilk gece çok acır’ ‘ilk geçe çok kanar, kanaman fazla olursa ara hastaneye götürelim’ ‘ilk gece mutlaka ilişkiye girin yoksa kalır gider’ ‘zar patlayınca çok fazla acıyor’ ‘çok zorlarsanız kadın ölebilir fazla zorlamayın’ gibi birçok hurafe, çiftin vajinismus yaşamasına yol açabilir.

Diğer etkenler:

-İlk cinsel ilişki denemesinde acele edilmesi vb nedenlerle acı duyma

-Cinsel şiddet, taciz, tecavüz vb cinsel travmalar

-İstemeden zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle iletişim sorunları

-Olumsuz dinsel ve ahlaki şartlanma

-Başarısızlık korkusu ve performans kaygısı

-Gebelik korkusu

-Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma

 

Evli Hatta Çocuğu Olan Kadınlar da Vajinismus Olabilir!  – Konya Vajinismus Terapisi

Vajinismusta sorun her ne kadar fizyolojik belirtilerle kasılmalar ve panik haliyle ortaya çıksa da, sorun vajinada ya da vücutta değil beyindedir. Bu nedenle, ilk ilişki gerçekleşip sonraki ilişkilerde vajinismus ortaya çıkabilir. Çocuk sahibi olduktan sonra bile vajinismus ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda kesin ve kalıcı çözüm için Cinsel Terapi alınmalıdır.

 


Çözülebilen Geçici Bir Rahatsızlıktır – Konya Vajinismus Terapisi

Vajinismus yaşayan kadınlar, tam bir iyileşme gösterecekleri için şanslıdırlar. Vajinismus terapisinde kalıcı kesin çözüm yalnızca Cinsel Danışmanlık ile mümkündür. Ayrıca, vajinismus cinsel terapisinde hiçbir cerrahi müdahale ya da girişimsel müdahaleleri kullanmak gerekmez. Herhangi bir ilaç kullanması gerekmemektedir kadınların. Yapılması gereken tek ve en önemli şey, çiftin iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulması ve sorunu çözme arzularının olmasıdır. Cinsel İlişkiye Girememe ve Cinsel ilişki korkusu adı verilen Vajinismus, 4 gün gibi çok kısa bir sürede kesin ve kalıcı olarak çözülebilmektedir.

 


Vajinismus Terapisi’ nde Çalışma İlkeleri Neler Olmalı?

 

-Gizlilik : En temel ilke gizliliktir. Vajinismus terapisi süresince anlatılan paylaşılan her şey gizli olmalıdır. Terapist yasal suç oluşturmayan her türlü sırrı mutlak saklamakla yükümlüdür.

-Şahitlik konusu: Eğer herhangi bir adli durum oluşursa cinsel terapist bir tarafın şahidi olmaz, her iki tarafa da eşit davranır.

– İşbirliği: Danışanlar kendisine önerilen kitapları, ders notlarını okuyarak, eğitim DVD’lerini seyrederek not tutarak ve istenilen ask oyunlarını uygulayarak azami işbirliği yapmalıdır.

-Çiftin Ortak Katılımı: Vajinismus, çiftin ortak sorunudur. Vajinismus terapisinde seansların çoğuna çiftin birlikte katılımı gerekmektedir.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.