0 850 840 87 87

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus sorunu, cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirmesiyle oluşan bir problemdir. ‘ Vajinismus Nedir? ‘ sorusunu daha detaylı açıklarsak, vajina girişi çevresindeki kaslar cinsel ilişkiye izin vermeyecek şekilde istem dışı kasılır ve bu sorun vajinismus – cinsel ilişkiye girememe olarak adlandırılır.

Kadın vajinasını bir duvar gibi konumlandırır. Özellikle kadınların cinsel ilişkiye girmesi sırasında meydana gelen korku, ağrı veya kasılmalar bu sorunu tetiklendirir.

Vajinimustaki en büyük problemlerden olan kasılmalar istem dışı gerçekleşir. Bilerek ve isteyerek oluşan bir durum söz konusu değildir.

Kadınlarda vajinismus farklı şekillerde görülmektedir. Bazıları için cinsel ilişki sırasında, bazıları için vajinaya bir cisim girecek korkusu, bazıları için penis girmesi ile meydana gelen ilişkinin ağrılı olması şeklindeki durumlarda görülür.

 

Vajinismus Probleminde Yalnız Değilsiniz!

Vajinismus toplumda her 10 kadından birinde görülen bir sorundur. Bu sorun  toplumda daha fazla kadının problemi olmakla beraber bunu genellikle söylemeye utanç gördüklerinden genellikle gizli tutarlar. Bu nedenle vajinismus vakaları ile ilgili net bir oran verilmemektedir.

Günümüzde oldukça yaygın görülen bu sorun birçok çift arasında evliliği sarsan veya evliliği bitirme noktasına getiren ciddi bir hal almaktadır. Bu duruma gelmelerinde ise bir yardım almamaları, bilinçsizlik, tecrübesizlik ve en önemlisi bu durumu kimseye anlatamamalarından kaynaklanmaktadır. Halbuki bu sorun yardım alındığı taktirde %100 çözüme ulaşmaktadır.

 

Vajinismusun Altında Yatan Nedenler Nelerdir?

Vajinismusun çoğu kadın için kabus olmasının aslında birçok nedeni vardır. Genellikle bu nedenler hem kişinin kendisiyle hem eşiyle hem de çevresiyle alakalı olarak meydana gelmektedir.

Bu nedenler arasında; vajina hakkında yanlış bilinenler, cinsellik ile ilgili yanlış bilgiler, cinselliğin bir suç olarak görülmesi, cinsellikle ilgili dini hurafeler, hamilelik korkusu, ev içerisindeki şiddet ortamı , çevreden duyulan korkutucu hikayeler gibi kişinin biliçaltında bulunan birçok sebep bu soruna teşkil etmektedir.

         

 Vajinismus belirtileri bende de mi var?

Vajinismusda görülen en temel belirti kadındaki istemsiz kasılmalardır. Bununla birlikte kadınlar cinsel ilişkileri sırasında vajinanın girişini bir duvar gibi hissederler. Hissettikleri duyguları yanma, kanama, delinme gibi ifade ederler. Panik atak benzeri durumlar yaşarlar. Kendilerini savunma ve korunma çabalarına girerler.

“Vajinama yabancı bir cisim girecek diye endişeleniyorum. Bacaklarımı kapatıyorum. İstiyorum ama istemsiz kasılmalarım oluyor yapamıyorum.” Bu ve bunun gibi benzeri belirtiler söz konusuysa eğer vajinismus sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

 

İlk Gece Korkusu!

Vajinismuslu kadınlar genellikle ilk gece korkusu yaşarlar. Gerek kulaktan duyma gerek arkadaş ortamında gerekse akrabalardan duyulan ilk gece hikayeleri kaygıları arttıran en büyük sorun haline gelmektedir.

Duydum ki çoğu kişi hastanelik olmuş, Aşırı kanaması olan var, Ağrısı ve acısı olan çokmuş gibi uydurma ve bilinçsizlikten gelen şeyler birçok kadının ilk gece korkusunu tetiklemektedir.

Yapabilir miyim? Ya olmazsa? Bu gece olmasın yorgunuz, gibi bahanelerle ertelenen ve devamında bu bahanelerin artmasıyla sonuçlanan ilk gece sendromu kadınlar açısından  içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

İlk gece ilişkiye giremeyen daha sonrasında bu korkularla beslenen kadınlar bir bakmışlar ki vajinismuslu olmuş. Vajinismus problemiyle karşı karşıya olan bu kişiler cinsel ilişki denemelerinde  endişe, korku, titreme , eşini itme gibi birçok durumu da beraberinde getirir.

 

Vajinismus Korkulu Rüyanız Olmasın! Çözümü Var!

Vajinismus bazen cinsel işlev bozukluğu olmaktan fazlasını ifade edebilir. Psikolojik birçok sorunun eşlik ettiği psikolojik sorunlar olabilir.

Vajinismus muyum ne yapmayalım? Utanıyorum kime derdimi anlatıcam? Elimde değil yapamıyorum nasıl olacak? Bunun gibi sorularla kendinizi bunaltmayın. Sizin gibi birçok kişi bu problemlerle aile danışma merkezlerinde çözüm bulabiliyor. Bu merkezlere randevu alıp gelmek bile sorunun %50 sini gerçekleştirmeniz demektir.

Bu konuyla ilgili olarak Aile Danışmanları veya Cinsel Terapi Danışmanları sizin sorunlarınızda size rehberlik etmektedir. Bu süreçte vajinismuslu kişilerin geçmişe dönük yaşadıkları baz alınarak soruna ilişkin sebepler araştırılır, çeşitli egzersizler verilerek, ödevlendirmeler yaparak bu sorun çözüme ulaştırılır.

Vajinismus hakkında daha detaylı bilgiye https://www.optimumpsikoloji.com.tr/konya-vajinismus-terapisi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.