0 850 840 87 87

Konya Erken Boşalma Terapisi

Konya Erken Boşalma - Konya Cinsel Terapi Danışmanlığı

Erken boşalma durumu, cinsel bir sorun ya da kusur değildir; çiftlerin yaşadıkları cinsel uyumsuzluktur, çiftler boşalma sırasında uyumlu olamamışlardır. Buna göre erkek başka bir kadınla yaşayacağı ilişkisinde uyumu yakalayabilir ve zaman geçtikçe boşalmasını kontrol altına almayı öğrenebilir.

Bunlara rağmen “erken boşalma”; partneri boşalmadan önce kontrolsüz olarak hızlı bir şekilde erkeğin boşalma yaşaması olarak tanımlanır. Konya Erken Boşalma Terapisi alanında psikolojik destek arayanlara yönelik bilgilendirici nitelikteki bu yazımızı okumanızı öneriyoruz. Erkeğin partneri için penisin sertliğini ne kadar süre devam ettirmesi gerektiğini bilememesi endişesi de erken boşalmaya neden olmaktadır.

Bazen ise çiftler cinselliği heyecanlı bir şekilde ya da durum ne gösteriyorsa o şekilde yaşamak isterler. Bazen çiftler için de zor olacak olan, karşılıklı hızlı bir boşalma yaşamayı tercih edebilirler. Kimi zaman da çiftlerden birinin hızlı boşalmayı isteme durumu partneri için sorun olmayabilir. Yani partner ilişkisinin iyi olması, partneriyle cinsel uyum ve seks esnasında bedenindeki oluşan değişimin farkındalığına sahip olmakla birlikte bir erkek her durumda boşalma kontrolünün zamanını gerçekleştirebilir, kontrolü altına alabilir. 

 

ERKEN BOŞALMA SORUNUNU ANLAMAK

Boşalma hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan ve erken boşalma durumunu yaşayan bir erkek partneriyle cinsel uyumu büyük olasılıkla yakalayamaz. Doğal olarak da cinsel bilgi eksikliği, tecrübe yoksunluğu iyi bir partner ilişkisi ve bedensel uyarıların farkına varma eksikliğinden ötürü erken boşalma sorunu yaşar. Erkeğin normal bir şekilde cinsel uyarılma yaşayabilmesi için boşalma zamanını anlaması, cinsel yanıtın farkında olması, cinsel uyarana karşı davranışlarını normal sergilemeye yabancı olmaması gerekir. Erkeklerin cinsel davranış evreleri 1. Cinsel istekle birlikte bir kadın, arzulamaya  başlarlar, 2. Cinsel bir uyarılma sonucu penisin sertleşmesiyle devam eder, 3. Platoya (penisten zevk suyunun gelmesi, cinsel hazzın yoğun yaşanmasıyla zevk düzlüğüne ulaşma ve maksimum heyecan yaşama) ulaşılır, sonra 4.Boşalma veya orgazm(meninin gelmesi) gerçekleşir ve ardından 5. Çözülme (penisin inmesi ve rahatlama) başlar. Son olarak da 6. Cinsel doyum hissedilir.

 

ZEVKLİ DÜZLÜK OLAN PLATODA KALABİLMEK ve ERKEN BOŞALMAYI ÖNLEMEK

Uyarılmanın devamının gerçekleştirilmesi, cinsel hazzın, heyecanın artması ile geçilen evre plato aşamasıdır. Yoğun bir cinsel zevkin deneyimlendiği ve ereksiyonun tam olduğu maksimum heyecan noktasıdır. Platoda, sperm içermeyen ve “zevk suyu” olarak nitelendirilen renksiz bir sıvı gelir, peniste sertlik devam eder ve penisin çapıyla yumurtalıklarda  yükselme artar. Kalp atışı hızlanır, kalbin atış sayısında artma, hızlı ve uzun nefes alma, kan basıncında yükselme, kalça kaslarında kasılmalar ve ciltte kızarıklık gözlenir. Bu aşamada erkeğin beyni ve bedeni devam edersem boşalırım şeklinde bir uyarı verir ve erkek isterse durmayı öğrenebilir.

Durabilmeyi başarmak için erkeğin aşk kaslarını gevşetmesi, nefes alış-verişini kontrol etmesi, durması, ritmini düzenlemesi ve partnerini uyararak sevişmeye odaklanması gerekir. Bu durum boşalma kontrolünün sağlanması adını alabilir. Ama erkek durması gereken noktada durmazsa, cinsel uyarılma fazlasıyla devam edip, cinsel heyecanın tehlikeli seviyesi elde edilir. Böylece boşalmanın refleks olarak tetiklenmesi durumu meydana gelir ve geri dönüşü olmayan bu noktada ritmik kasılmalar başlar. Bu kasılmalar genital kaslara sinyal gönderir ve bu dönüşü olmayan bir noktadır.

 

EMİSYON VE BOŞALMA

Erkekte boşalma 2  şekilde gerçekleşir. 1. Boşalmanın kaçınılmaz bir şekilde gelmekte olması duygusunun oluştuğu ilk aşama, meninin prostatta biriktiği ve prostat yoluyla üretreya çıktığı zamandır. Buna emisyon adı verilmektedir. 2. Boşalma duygusunun ikinci aşaması ise, aşk kaslarının kasılmasıyla boşalmanın gerçekleşmesidir. Buna meni çıkışı ya da ejekülasyon adı verilir. Tam da bu aşamaya boşalma, orgazm ya da doruk noktası olarak adlandırılan en zevkli hisler eşlik eder. Aşk kaslarının kasılmaları boşalmaya neden olur. Bu kasılmalar meninin penisten birkaç hamlede dışarıya fışkırmasına sebep olur. Boşalmadan sonra cinsel haz yavaş yavaş düşmeye ve ereksiyonun bir kısmı yok olmaya başlar. Cinsel döngünün son evresi olan çözülmede, vücut ve cinsel organlarda uyarılmayla gerçekleşen değişiklikler azalamaya ve ortadan kalkmaya başlar.

Boşalma sonrasında “ yanıtsız evre” olarak tanımlanan çözülme gerçekleşir erkeklerde. Beyinde, cinsel bölgelerle ilgili düşünceler azalır ve penis bir süre uyarılmaya yanıt vermez. Bu süre, kişilerarası farklılıklar gösterdiği gibi yaşla paralel olarak da uzar.

 

ERKEN BOŞALMA İLE NORMAL BOŞALMANIN FARKI

Erken boşalan erkekte plato yoktur ya da çok kısa platoya sahiptirler. Buna göre de erken boşalma sorunu yaşayan bir erkek, normal sürede boşalan bir erkeğe göre cinsel uyaranlardan çok daha çabuk etkilenir ve herşey çok çabuk olur. Yani erken boşalma sorunu olan bir erkek cinsel evreleri çok hızlı yaşar ve daha kısa süren bir tepki döngüsünü deneyimler. Normal sürede(vajinada kalma süresi en az 7 dk ve üzeri olmalıdır) boşalma sağlayanların boşalma yaşayıp, boşalmak istemediklerinde durabilirler. Geri dönüşü olamayan refleksif boşalma noktasına ulaşmamak için kendilerini önemli miktarda ek cinsel yardıma ihtiyaç vardır. Maksimum cinsel haz seviyesine ulaşıldıktan sonra boşalma kaçınılmaz olur.

ERKEN BOŞALMANIN NEDENLERİ

Erken boşalma bazı bedensel nedenler, fiziksel rahatsızlıklar, idrar yolları hastalıkları ya da prostat gibi rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Aynı zamanda kronik depresyon, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal bozukluklar da neden olabilir. Travmatik, çocukluk dönemindeki yaşanan cinsel tecrübeler ve kişilerin cinsel performansı üzerindeki kaygı, endişe gibi duyguları da sorunun nedenleri arasında gösterilebilir.

Ancak erkekler çoğu zaman 1.Yakalanma korkusu yüzünden 2.Ayıp, günah, yasak gibi etkilerin düşüncesiyle 3.Mastürbasyon yapmanın yanlış olduğu düşüncesine inanışlarla yapılan hızlı mastürbasyon sonucu ve 4.Skor takıntısıyla erken boşalmayı öğrenirken genç erkeklerin erken boşalmaları doğalarının gereğinin ufak bir cinsel heyecandan bile etkilenerek boşalabilirler. Bu durum olağan ve doğaldır çünkü aşk kaslarının kontrol etmeyi öğrenememişlerdir. Erkekler donuk noktasına kolayca ulaşabilmek için mastürbasyon sırasında penislerinin hızlı okşarlar ve boşalma durumu dışında bu okşamalardan haz alabileceklerini bilmezler.

Zamanla erken boşalmayı öğrenirler ve bu durum normalmiş gibi görünür. Zamanla ve yavaş yavaş kazanılan bu alışkanlık, boşalmayı başlatan aşk kaslarının bir refleksi halini alır. Alışılan bu hızlı boşalma şekli, en ufak bir uyarılmada, kontrolsüz bir tepki olarak meydana gelir.

 

ERKEN BOŞALMA TERAPİSİ

  Boşalma denetimini, kontrolünü öğrenmek, kontrolsüz boşalmaya dur diyebilmek gerekir. Boşalma kontrolünü öğrenmek için 1.Güzel sevişen çiftlerin videolarını izleyerek cinsel teknikleri keşfetmek, 2.Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için gerekli olan bilgileri öğrenmek, 3.Kendi bedenini ve partnerinin bedenini keşfetmek ve boşalmanın nasıl gerçekleştiğini öğrenmek, 4.Mastürbasyon boşalmayı kontrol etme üzerine çalışmak ve 5. Partnerle her gün boşalmayla biten cinsel tecrübeler, deneyimler yaşamak ve daha fazla seks yapmak gerekir.

 

ÇOK İSTEMENİN İŞLERİ DAHA DA ZORLAŞTIRMASI

Neden boşalmamı yıllardır kontrol etmeyi ve geciktirmeyi isteyip duruyorum ama bir tülü bunu başaramıyorum? Neden kendimi kontrol etmeyi bıraktığım zaman geç boşalıyorum? Bu sorunlar erken boşalan her erkeğin kafasını karıştırır. bir şeyi nasıl istersek gerçekleşir ve nasıl istersek gerçekleşmez? Farz edelim ki cinsel hayatımızda güzel bir seks ilişkisi istiyoruz ve şu düşünceleri düşünüyoruz; “Eğer geç boşalsaydım hem kendim hem partnerim mutlu olurdu, rahat olurdum, kendimi ve partnerimi tatmin ederdim.” Diyoruz ve her cinsel ilişkide geç boşalmayı ve partnerimizi tatmin etmeyi çok istiyoruz ama bu isteğimize ulaşmak için iki hata yapıyoruz: 1. Şu an yaşadığımız ve sahip olduğumuz cinselliğin verdiği hazzı yaşayamamak, 2.Hayallardeki seksin ille de geç boşalma olduğuna ve geç boşalarak ona ulaşabileceğimize inanıp, geç boşalma olmazsa diye kafayı ona takmak.

AŞKLA SEVİŞMEK ve ERKEN BOŞALMA

Birinci hatada, geç boşalmayı istediğimiz için şuanda yaşadığımız seksten keyif alamayıp partnerimizi tatmin demediğimiz için utanç duyar, aşağılık duygusuna kapılır ve mutsuz oluruz. Bu durumda da yaydığımız cinsel enerji yaptığımız seksten mutlu olmayan bir kişinin cinsel enerjisi olacak bunun karşılığında da yaşayabileceğimiz şeyse yine mutsuz bir seks olacaktır. Bu şekilde de şimdikinden daha kötü bir cinsel performans hatta daha erken boşalma ortaya çıkabilir.

Buradaki önemli nokta şudur: istediğimizin olmasını dilerken, istediğimiz şeyin hayatımızda olmamasını düşünürsek yaydığımız enerji de onun olmamasının yani yokluğunun enerjisi olur ve hayatımızda yine onun yokluğunu çekeriz. Yani boşalma kontrolünü sağlamayı ve geç boşalmayı isterken, odaklanmamız gerekenler; şuanda yaşadığımız cinselliğin ve seksin güzellikleri, boşalma süremiz çok kısa da olsa aldığımız haz ve seksin faydaları olmasıdır. Elimizdekini olduğu gibi kabul edebilip sevebilirsek, ruh ve beden paylaşma olarak yaşadığımız ana odaklanabilirsek şimdi mutlu olmayı başarabilirsek, boşalma denetimi için uygun bir ortam yaratabiliriz. Sadece seks yapmış değil aşkla seks yapmış oluruz.

 

ÇOK İSTEMEKTEN VAZGEÇERSENİZ İSTEĞİNİZ GERÇEKLEŞİR

Eğer ikinci hataya takılmışsak da fırsatları ya göremeyiz ya da mutlaka düşündüğümüz gibi olmadığı için beğenmeyiz, geri teperiz. Halbuki bunlar cesaretler adım atmamızı gerektiren fırsatlardır ve ilk adımı atma cesaretini gösterebilirsek, karşımıza yeni bir fırsat daha çıkma şansını yakalarız ve diğer şansları da yakalamaya adım atmış oluruz. Birbirine bağlı şekilde gerçekleşen bu sürecin sonunda bir de bakmışız ki boşalma denetimimizi gerçekleştirdiğimizdir.

İstediğimizi gerçekleştirmek için fırsatları görüp değerlendirdiğimiz zaman yenilerini de yaratırız ve bu şekilde ilerlerken aslında bunun hiçte zor bir şey olmadığını fark ederiz. İstediklerimiz her zaman istediğimiz şekilde gerçekleşmez  ve bazen bir şeyi çok istemekten vazgeçmek onun gerçekleşmesini sağlamaya yarayabilir. Mesela partneri tatmin etmenin yıllardır duyduğumuz ve alışılagelmiş olan tek yolun çok büyük bir penisin olması, geç boşalmamak ve vajinada uzun süre kalmak gerektiği düşünceleridir. Oysaki bu, kadın cinselliğinin işleyişi bakımından yanlış bir düşüncedir çünkü bir kadını tatmin etmek için çok yol olabilir. Örneğin: parmağınızı penis gibi kullanarak bu sırada klitorisi elle veya ağızla uyararak partnerinizi cinsel olarak tatmin edebilirsiniz ya da partnerinizi manevi olarak tatmin edebilirsiniz.

Kadınları duygusal olarak tatmin etmenin birçok yolu vardır ama en iyi beş tanesi şöyledir; 1.Aşkla sevgiyle dokunmak 2. İlgiyle dinlemek  3.Birlikte kaliteli vakit geçirmek  4.Onu biricik ve özel kılmak ve 5. Romantizm sunmak. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; Bir şeyi çok istemek, onun olmasının önündeki en büyük engel olabilir. Dolayısıyla boşalmayı denetimimiz altına almayı kafaya takarcasına konsantre olunca aslında onun olması için cinsel enerjiyi itmiş oluruz çekmiş değil. Yapmamız gereken şey, cinselliği doğallığına bırakmak, önümüzdeki fırsatları görmek ve değerlendirmek, zamanımızı sahip olduklarımıza anlam ve değer katarak anın tadını çıkararak geçirmek. 

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.